הקפאת ביציות

הליך זה מיועד לשימור הפוריות של נשים צעירות המעוניינות להביא ילדים בעתיד על רקע סוציאלי חברתי או בעקבות מחלה הפוקדת אותן ומסכנת את פריונן דבר המאלץ אותן לשמר ביציות לתקופה מאוחרת יותר לאחר הבראתן.

כמות הביציות המצויה בשחלות

למרבה הצער עם השנים ישנה ירידה ברזרבה השחלתית ובכמות הביציות המצויה בשחלות ובנוסף ישנה ירידה באיכותן וזאת בגלל שינויים ופגיעות המתרחשות ומירקם הגנטי של הביציות ובגופיפי האנרגיה שלהם על ידי רדיקלים חופשיים, דבר המקטין את שיעור הכניסה להיריון ומגדיל את שיעור ההפלות. לכן הליך זה מיועד עבור כל אותן הנשים שמסיבה זו או אחרת נאלצות לדחות את כניסתן להיריון למועד עתידי, מסיבות רפואיות כאשר נשים מיועדות לעבור טיפול רפואי העלול לפגוע דרסטית ברזרבה השחלתית שלהן כמו בטיפולים כימותראפיים עקב הימצאותו של סרטן או מסיבות חברתיות.

הליך ההקפאה

 

הליך ההקפאה מבוצע בשיטה של הקפאה מהירה הקרויה ויטריפיקציה והקפאה במיכל של חנקן נוזלי ב-196 מעלות, שיטה זו מעלה את שיעור ההישרדות (כ-80-90%) של הביציות לאחר הפשרתם דבר המאפשר את הפרייתם במועד הרצוי על ידי הזרע עם שיעור הפריות הריונות גבוהה. לצורך הליך הקפאת הביציות האישה אמורה לעבור סדרת בדיקות המבטיחות את בריאותה ולאחריהן עם קבלת המחזור האישה מקבלת טיפול עוצמתי להשראת הביוץ עם תכשירים הורמונאליים הניתנים בזריקות על מנת להפיק מספר אופטימאלי של ביציות בשלות ואיכותיות בעת שאיבתן מהזקיקים שנוצרו בעקבות הגירוי ההורמונאלי.

החוק הישראלי

 

החוק הישראלי מאפשר את ביצוע ההליך מסיבות חברתיות לנשים רווקות בגילאים 30 – 41. ההמלצה היא לשקול את ביצוע הפרוצדורה החל מגיל 35 למרות שהפרוצדורה מותרת כבר מגיל 30.

בזמן הליך השראת הביוץ ניתן טיפול מתואם אישית למטופלת תוך מעקב הורמונאלי ואולטראסוני כדי להעריך את התגובה השחלתית על מנת למנוע גירוי יתר שחלתי OHSS- ובמועד הייעודי האופטימאלי ניתנת זריקת ה-HCG להשלמת ההליך ההבשלה של הביציות והביוץ לקראת שאיבתן. שאיבת הביציות נעשית בפרוצדורה קצרה תחת הרדמה באמצעות מתמר ואגינלי המאפשר שאיבה מדויקת של הזקיקים, הביציות המתקבלות המצויות בנוזלי הזקיקים שנשאבו מועברות למעבדה לצורך זיהו והקפאה מאוחר יותר בשיטת הויטריפיקציה.